Lux Property Index

Kdo jsme?

Specializujeme se na problematiku vývoje cen a trhů rezidenčních nemovitostí v ČR i v zahraničí. Ve spolupráci s největšími tuzemskými bankovními domy vytváříme již od roku 2007 čtvrtletní indexy o vývoji cen bytů, rodinných domů a pozemků v ČR. Zpracováváme analýzy o vývoji cen rezidenčních nemovitostí v ČR i v zahraničí včetně predikcí vývoje cen v ČR. Poskytujeme služby v oblasti masového přecenění nemovitostí sloužících jako zástava poskytnutých hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. Zpracováváme studie týkající se kvalitativních i kvantitativních podmínek bydlení v ČR, perspektiv vývoje nájemního i vlastnického bydlení, potřeby sociálních bytů a dalších aspektů trhu s bydlením. Vycházíme z našich dlouholetých zkušeností z akademického výzkumu bydlení a rezidenčních trhů. V rámci poskytovaných analýz aplikujeme pokročilé ekonomické a sociologické metodologické přístupy.

Pro koho jsou naše služby určeny?

Služby nabízíme zejména poskytovatelům hypotečních úvěrů a stavebním spořitelnám, ale i dalším subjektům, které mají zájem o informace o vývoji trhů rezidenčních nemovitostí. V současné době jsou našimi hlavními zákazníky a zároveň partnery vybrané největší bankovní domy v ČR.

Co nabízíme?

  • online aplikaci pro srovnávací vyhledávání a vytváření podkladů pro ocenění nemovitostí;
  • poskytování aktuálních cenových indexů pro rezidenční nemovitosti;
  • masové přeceňování nemovitostí;
  • vytváření analytických studií hodnotících vývoj trhu rezidenčních nemovitostí v minulém období a predikujících vývoj v období následujícím;
  • vytváření analytických studií hodnotících kvalitativní i kvantitativní podmínky bydlení v ČR, perspektivy vývoje nájemního i vlastnického bydlení, potřeby sociálních bytů a dalších aspekty trhu s bydlením.

Historie vzniku firmy

V roce 2005 přišel Ing. Mgr. Martin Lux, Ph.D. s myšlenkou vytvoření sdíleného bankovního cenového indexu pro rezidenční nemovitosti, který by s využitím záznamů bank o nemovitostech sloužících jako zástava poskytnutých hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření poskytoval spolehlivé a aktuální informace o vývoji cen rezidenčních nemovitostí. Jako první byla s nabídkou vstupu do projektu oslovena Česká spořitelna, a.s. V roce 2007 tak vznikl první bankovní čtvrtletní cenový index České spořitelny a v roce 2008 bylo provedeno první masové přecenění nemovitostí sloužících jako zástava poskytnutých hypotečních úvěrů, které bylo později uznáno auditem České národní banky. Od roku 2008 rovněž každoročně připravujeme rozsáhlou studii informující o vývoji cen rezidenčních nemovitostí v ČR a v zahraničí, která zahrnuje predikci vývoje cen bytů v ČR na období následujícího kalendářního roku.

V roce 2010 se do projektu sdílení bankovních dat zapojila Hypoteční banka a.s., pro kterou vytváříme i v médiích pravidelně publikovaný HB index. V roce 2013 vstoupily do projektu Wüstenrot hypoteční banka a.s.UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia a.s. V roce 2014 se do projektu zapojila Moneta Money Bank a.s., v roce 2015 Raiffeisenbank a.s. V roce 2017 do projektu přistoupily Equa bank a mBank S.A. V roce 2019 do projektu vstoupila Komerční banka, a.s. Ačkoliv společnost Lux Property Index, s.r.o. byla založena až v roce 2013, historie jejích aktivit v dané oblasti tak trvá již od roku 2005.

Modrý domek